HABAB immunológiai vizsgálat
HABAB viszgálat tájékoztató
HABITUÁLIS VETÉLŐK IMMUNOLÓGIAI KIVIZSGÁLÁSA
Az immun eredetű visszatérő spontán vetélés (HABAB) kivizsgálása és az immunterápia javallata.
A HABAB viszgálat elvégzéséhez szükséges adatlapok
Adatlap kitöltési útmutató
A habituális vetélés ismertetése
Ismert, hogy hazánkban a népesedési adatok előnytelen alakulása az utóbbi 20-30 évben a népesség folyamatos fogyását eredményezi. E jelenség hátterében lévő egyéb okok mellett az egészségügyi tényezők is jelentős szerepet játszanak, mint pl. az infertilitás/meddőség és a vetélések. A meddőség akkor áll fenn, ha akár természetes akár mesterséges úton, vagy lombik bébi program során bekerülő, a már megtermékenyített petesejt nem tud a méhnyálkahártyába beágyazódni és kifejlődni és így a terhesség nem tud létrejönni. A vetélések egyik formája a visszatérő spontán (habituális) vetélés (HABAB – habituális abortusz). Ebben az esetben a megtermékenyülés megtörténik, az embrió beágyazódik, vagyis kimutatható a terhesség megindulása és az embrió megléte, de a magzat kezdődő fejlődése a 6-12. hét körül megáll, majd vagy az embrió kilökődése (spontán vetélés) vagy elhalása (missed abortion) következik be. A visszatérő spontán vetélések és az infertilitás/meddőség oka összefügghet genetikai, endokrinológiai, anatómiai, mikrobiológiai és környezeti kóros tényezőkkel. Amennyiben nem lehet találni ezek között patológiás eltérést, „ismeretlen” eredetű vetélésről beszélünk. Ezekben az esetekben merülhet fel az immunológiai háttér fennállása. Az immunológiai háttér fennállása autoimmun jelenségekkel (különböző autoantitestekkel) és alloimmun faktorokkal (természetes killer sejtek, citotoxikus T-sejtek és embriotoxikus anyagok) állhat összefüggésben. Ilyenkor feltételezhető az „immunológiai abortusz” fennállása.
Az immun eredetű vetélés diagnózisa
Az immunológiai vizsgálatokat minden esetben megelőzi egy teljes körű általános kivizsgálás. Az általános kivizsgálás célja, hogy a HABAB esetekben minden egyéb okot mely a HABAB patológiai hátterében állhat (anatómiai, nőgyógyászati, belgyógyászati, hormonális, infektológiai, genetikai stb. tényezők), kizárjon.
A különböző irányú vizsgálatok az I.sz. Adatlapban rögzítettek, mely áttekinthetően tartalmazza a vizsgálatok végeredményét (1.sz. melléklet).
Az általános vizsgálatokat végző intézet lehet bármely a vizsgálatokra szakosodott járó beteg ellátás. Amennyiben kizárható minden egyéb vetélést előidézhető ok, az „ismeretlen eredet” illetve az „immun vetélés” lehetősége fennállhat. Ebben az esetben lehet javasolni a beteg számára az immunológiai kivizsgálást. Az immunológiai kivizsgálás célja, hogy az immunológiai vetélés indokoltságát alátámassza és elkülönítse annak két formáját; az autoimmun- és alloimmun eredetűt. Az immunológia vizsgálat, az összes többi vizsgálat eredményének figyelembevételével segít annak eldöntésében, hogy vajon a vetélések hátterében kóroki szerepet játszhat-e immunológia zavar vagy alloreaktivitás. Ennek ismeretében választható meg a tapasztalatok szerinti eredményes terápiás eljárás. Az alloimmun ok bizonyítottsága esetén javasolható a beteg számára az immunglobulin (IVIG) kezelést.
Immunológiai vizsgálatok leírása és az eredmények értelmezése
Autoantitest vizsgálat
Anti-nukleáris antitest (ANA)
Rejtett, szubklinikus formában jelen lévő, szisztémás autoimmun kórképek kiszűrésére alkalmas autoantitest kimutatás.
dsDNA antitest
Rejtett szisztémás autoimmun kórképek kiszűrésére alkalmas autoantitest kimutatás
Anti-foszfolipid antitestek (APA), anti-kardiolipin (IgG, IgA, IgM), -béta2 glikoprotein (IgG, IgA, IgM)
A keringő foszfolipid specifikus antitestek a legközismertebb autoantitestek, melyek a megtermékenyülést, a beágyazódást, a placenta kialakulását negatívan befolyásolják.
Pajzsmirigy autoantitestek (TPO + HTG)
Infertilitásban a keringő autoantitest pozitivitás gyulladásos pajzsmirigy betegség fennállására utal. Normál TSH érték mellett is a fertilitási problémák hátterében 20-30%-ban előfordul autoantitest pozitivitás, amely a megtermékenyülést és/vagy a beágyazódást, a placenta kialakulását és a magzati fejlődést negatívan befolyásolja.
Lisztérzékenység marker autoantitestek (EMA, tTG)
Nem diagnosztizált, ezért kezeletlen (rejtett vagy atípusos) coeliakia férfi/női fertilitási zavarok formájában is jelentkezhet, okozhat spontán abortuszt is.
Kevert limfocita kultúra (MLC) és blokkoló antitest (MLCBl) vizsgálat
Ez a módszer az anya sejtjeinek az apa sejteivel szembeni reaktivitását méri. Az anya sejtjeit az apától és több kontroll személytől levett (összekevert pool sejtek) sejtekkel reagáltatjuk, anyai szérum jelenlétében, vagy anélkül. Az apa és a pool sejtek osztódását gátolják, így tudjuk kizárólagosan az anya sejtjeinek osztódását detektálni (tríciált-timidin beépülésének kimutatásával). Az értékelés során megállapítják, hogy az anya hiperreaktív-e az apa sejtjeivel szemben a kontroll sejtekhez viszonyítva. A vizsgálat ezen kívül utal arra, hogy az anya szervezetében a terhességet elősegítő, apa elleni reaktivitást gátoló faktorok jelen vannak-e.
Th1-Th2 citokinek arányának mérése
A habituális vetélő nők azon csoportjánál, akiknél immunológiai tényező játszanak közre a terhesség során Th1 dominancia mutatható ki, ellentétben a normál terhességgel, ahol a Th2 immunválasz a jellemző. A Th1 immunválasz olyan gyulladási folyamatoka indít el, mely a terhesség sikertelen kimeneteléhez vezethet. Ennek a vizsgálatnak a segítségével pontosan meg tudják határozni az immunrendszer sejtjei által termelt citokinek mennyiségét és ennek egymáshoz viszonyított arányát. Ez az arány megmutatja, hogy az anya szervezetében milyen irányultságú immunfolyamatok a jellemzőek.
Természetes ölő sejt (NK) vizsgálat
A természetes ölő sejtek (natural killer cell, NK) általános, nem specifikus hatással a szervezetben lévő idegen sejteket (pl. vírussal fertőzött-, daganatos- vagy embrionális sejtek) pusztítják el. Amennyiben számuk megnő a keringő vérben, vagy sejtölő aktivitásuk fokozódik erős általános immunreaktivitás állhat fenn.
Az immunológiai vizsgálatok összesítő értékelésének szempontjai
Az immunológiai vizsgálatok eredményei csak iránymutatóak, nem abszolút értékűek, és sokszor ellentmondásosak is lehetnek. Ennek feloldása csakis az összes vizsgálat eredményének összevetésével és „súlyozásával” lehetséges. Szükséges figyelembe venni, hogy a ciklus mely részén történik a vizsgálat és milyen a páciens anamnézise. Az összefoglaló értékelés utal arra, hogy az immunológiai vetélés valószínűsíthető, vagy sem.
HABAB immunológiai vizsgálat – Gyakran felmerülő kérdések
Milyen vizsgálatokat foglal magában a „Teljes alloimmun panel”?
- Kevert Limfocita kultúra (MLC) és blokkoló (MLCBI) vizsgálat
- TH1 – Th2 citokinek arányának mérése
- Természetes ölősejt (NK-sejt) arány, abszolút mennyiség, szubpopuláció és funkció meghatározás
Milyen határidőre készülnek el a vizsgálatok?
- Teljes alloimmun kivizsgálás: 6 héttel a vérvétel után készül el a lelet
- Citokinek arányának mérése: 6 munkanappal a vérvétel után készül el a lelet
- Természetes ölősejt (NK-sejt) meghatározás: 6 munkanappal a vérvétel után készül el a lelet
Milyen módon kapja meg a leletet?
E-mailben, csatolt mellékletként küldjük el a leletet.
Hol tudok vérvételre jelentkezni?
HABAB immunológiai vizsgálat bejelentkezés a GM laboratórium telefonszámain hétköznap 8:00 - 15:00: +36 1 240‑1880 vagy 06 20 371-9045 ,
vagy írjon nekünk a bejelentkezes@mikromikomed.hu e-mail címre.
Hol érdeklődhet a lelet iránt?
A HABAB viszgálat elvégzéséhez szükséges adatlapok
Adatlap kitöltési útmutató
Az I-es számú Adatlap kitöltésével kapcsolatos kérdések
I-es számú adatlapot kinek kell kitöltenie?
Mind az I-es számú adatlap, mind a vizsgálatkérő lap esetében javasolt, hogy azt a páciens kezelőorvosa töltse ki.
I-es adatlap szülészeti anamnézis részen miket szükséges feltüntetni?
- A terhességek száma, éve, partnere, módja (inszemináció, IVF, természetes). Ha nem alakult még ki terhesség, akkor azt kell jelezni.
- A terhességek kimenetele (természetes, koraszülés, extrauterin, patológiás, genetikai hiba)
- Vetélés (ab) formája: spontán ab, missed ab (műszeres befejezés), blighted ovum (üres petezsák).
- Vetélések jellemzői: száma, éve, hányadik héten, magzat elhalás hete, szívhang, szövettani vizsgálat.
- A beteg IVF programban részt vesz-e? Hány sikertelen beültetés volt?
El kell-e hozni az I-es adatlapot a vérvételre?
Másolatban szükséges, vagy a vérvételt követően elküldheti az fekete.david@g1labor.hu címre
Mikor érdemes elvégezni a teljes alloimmun kivizsgálást?
Abban az esetben, ha az I. Adatlapon feltüntetett egyéb kóroki tényezőket már kizárták vagy megfelelően kezelték. Ilyenkor merülhet fel a sikertelen terhességek immunológiai háttere.
Az immunológiai vizsgálatokkal kapcsolatos kérdések
Mikor érdemes vérvételre jönni?
- 28 napos menstruációs ciklus 19-21 napja között (Ettől eltérő hosszúságú ciklus esetén arányosan kell eltolni a vérvétel idejét. Pl. 24 napos ciklusnál 16-18. nap, míg 33 napos ciklus esetén 22-24 nap között kell vért venni)
- Nem állt fenn semmilyen fertőző betegség a vérvételt megelőző 4 hétben
- Bármilyen nőgyógyászati beavatkozás és a vérvétel között két teljes menstruációs ciklusnak kell eltelnie
Milyen tényezők zárják ki a vérvételt?
- Bármilyen fertőző betegség a vérvételt megelőző 4 hétben
- Bármilyen nőgyógyászati beavatkozás a vérvételt megelőző két menstruációs ciklusban
Mely napokon lehet vérvételre jönni?
Minden szerda és csütörtök reggel, előzetes egyeztetés után.
Vérvétel előtt szabad-e ennivalót / innivalót fogyasztani?
Igen. Ajánlott a nagy mennyiségű folyadék fogyasztása.
Mi várható az immunológia vizsgálat eredményétől?
Az immunológia (alloimmun panel) vizsgálat, az összes többi vizsgálat eredményeinek figyelembevételével segít annak eldöntésében, hogy vajon a vetélések hátterében kóroki szerepet játszhat-e immunológia zavar vagy alloreaktivitás. Ennek ismeretében választható meg a tapasztalatok szerinti eredményes terápiás eljárás.
Kihez forduljak az elkészült lelettel?
A kezelőorvosához, illetve ahhoz az orvoshoz aki a beutalót írta, vagy az I. Adatlapot kitöltötte.
A HABAB immunológiai vizsgálatra a kitöltött adatlappal kell jelentkezni
HABAB immunológiai vizsgálat adatlap letöltése >>
Adatlap kitöltési útmutató és alloimmun kivizsgálás vérvétel előtti tájékoztató
A HABAB vizsgálat kitöltési útmutatót itt letöltheti vagy a következő fejezetben elolvashatja.
A visszatérő spontán vetélések és az infertilitás/meddőség oka összefügghet genetikai, endokrinológiai, anatómiai, mikrobiológiai és környezeti kóros tényezőkkel. Amennyiben nem lehet találni ezek között patológiás eltérést, „ismeretlen” eredetű vetélésről beszélünk. Ezekben az esetekben merülhet fel az immunológiai háttér fennállása. Az immunológiai háttér fennállása autoimmun jelenségekkel (különböző autoantitestekkel) és általános immunológiai faktorokkal (természetes ölő sejtek, citotoxikus T-sejtek, alloimmun reaktivitás és embriotoxikus anyagok) állhat összefüggésben. Ilyenkor feltételezhető az „immunológiai abortusz” fennállása.
Az immunológiai vizsgálatokat minden esetben meg kell, hogy előzze egy teljes körű általános kivizsgálás. Az általános kivizsgálás célja, hogy a HABAB esetekben minden egyéb okot mely a HABAB patológiai hátterében állhat (anatómiai, nőgyógyászati, belgyógyászati, hormonális, infektológiai, genetikai, fogászati stb. tényezők), kizárjon. Ha ezek a vizsgálatok nem történnek meg és HABAB patológiai hátterében a korábban említett okok közül fennáll valamelyik és annak kezelése / korrekciója nem történik meg, akkor az immunológiai vizsgálat eredménye esetlegesen félrevezethető, fals eredményt adhat.
Ezen felül a megfelelő minőségű szakmai értékelés elengedhetetlen feltétele a szülészeti-nőgyógyászati anamnézisek ismerete. Ennek hiányában nem lehetséges a lelet értékelése, mert az eredményeket máshogy kell értelmezni pl. primer vagy secunder habituális vetélés esetében.
A szülészeti-nőgyógyászati anamnézis és a különböző irányú vizsgálatok az I.sz. Adatlapban rögzítettek, mely áttekinthetően tartalmazza a vizsgálatok végeredményét is.
Az I-es számú adatlapot a beteg kezelőorvosa tölti ki az elkészült vizsgálati eredmények alapján és az anamnézis alapján.
A vizsgálatot megelőző 1 hónapban a beteg nem szenvedhet semmilyen fertőző betegségben és ezen kívül semmilyen gyulladásos kórképpel (pl. gyulladt, tályogos fog). Ezek befolyásolhatják az immunológiai vizsgálat eredményét, esetlegesen félrevezethető, fals diagnózishoz vezethet.
Az anamnézisre vonatkozó alapvető kérdések és szükséges válaszok
- Infertilitás vagy habituális vetélés a diagnózis?
- Vetélések esetén:
- Spontán abortusz:
- Hányszor történt?
- Ezek melyik évben, hónapban?
- A terhesség hányadik hétében, szívhang volt-e?
- Szövettan eredménye mi volt?
- Missed abortusz (elhal és művi eltávolítás):
- Hányszor történt?
- Ezek melyik évben, hónapban?
- A terhesség hányadik hétében, szívhang volt-e?
- Szövettan eredménye mi volt?
- Blighted ovum (üszög terhesség) – csak petezsák embrió nélkül
- Hányszor történt?
- Ezek melyik évben, hónapban?
- A terhesség hányadik hétében, szívhang volt-e?
- Szövettan eredménye mi volt?
- Biokémiai terhesség:
- Hányadik héten és milyen labor lelettel igazolták?
- Spontán abortusz:
- Volt-e normális terhessége, szülése, hányszor melyik évben?
- Természetes úton, inszeminációval vagy lombik programmal (IVF) eset teherbe? Hányszor és mikor?
- Volt-e koraszülése, extrauterin terhessége vagy egyéb patológiai terhessége, embrió károsodás és ezek miatti terhesség megszakítás?
- Amennyiben két vagy több házassága, párkapcsolata volt, a megelőzőkre és a jelenlegire külön-külön kell a fenti adatokat megadni.
A kitöltött 1. számú adatlapot PDF formátumban kérjük a vérvételt követő 4. hétig kérjük elküldeni az alloimmun@g1labor.hu e-mail címre.
Várakozás nélküli mintavétel!
Időpontfoglalás nem feltétlenül szükséges, de laborunkba érkezés előtt érdemes telefonon vagy e-mailben érdeklődni, tájékozódni a szabad időpontjainkkal kapcsolatosan.
Telefonos időpontfoglalás: 06 1 240-1880 vagy 06 20 371-9045
GM Labor nyitvatartás
Hétfő-Péntek: 8:00 – 16:00
Szombaton vérvétel nincs
Lelettel kapcsolatosan érdeklődni a leletezes@g1labor.hu vagy a bejelentkezes@mikromikomed.hu e-mail címeken lehetséges.
Telefonos elérhetőségeink: 06 1 240-1880 és 06 20 371-9045
Igényes, diszkrét környezet, könnyen megközelíthető helyen.
Laboratóriumi szolgáltatás igényes, diszkrét környezetben, Buda jól megközelíthető részén.
A visszatérő betegek és a magánorvosi praxisok számára kedvezményt biztosítunk.
Rendszeres együttműködés esetén kedvezményes árakat biztosítunk a magánorvosi rendelőknek, praxisközösségeknek - megállapodás alapján.
Nézze meg a leggyakrabban végzett laborvizsgálat fajtáink bemutatását:
- Allergia, ételallergia vizsgálat
- STD szűrés
- Pajzsmirigy laborvizsgálat
- Tumormarker vizsgálat
- Hormonvizsgálat
Vissza a HABAB immunológiai vizsgálat oldalról a GM Labor főoldalra >