Parodontoscreen PCR vizsgálat
Parodontoscreen valós idejű PCR vizsgálat
Tájékoztató pácienseknek
Egészséges szájüreg, egészséges mikroflóra
Az emberi szájüregben számos különböző típusú mikroorganizmus, baktérium, gomba, vírus, egysejtű élőlény található. Egészséges emberek szájában kialakul egy normál flóra, mely nem engedi más baktériumok megtelepedését, így a szájüregbe bekerülő kórokozók nem képesek szaporodni. Az épp és egészséges fogíny szorosan rásimul a fogakra, így nem hagy helyet a lepedéket képző baktériumok megtelepedésére.
A harmónia felborul: fogínygyulladás, gingivitis
A nehezen tisztítható területeken a kórokozó baktérium fajok elszaporodhatnak. A kialakuló lepedék irritálja a fogínyt, mely bepirosodik és megduzzad, ami a fogtisztítás közben, valamint keményebb étel fogyasztásakor vérezhet. A fogíny gyulladása, az úgynevezett gingivitis. A gyulladásos folyamat ezen stádiumban még jól kezelhető.
Krónikus foggyökérhártya-gyulladás
A kezeletlen fogínygyulladás esetén meggyengül a fogíny és a fogak közötti kapcsolat, úgynevezett plakkok jönnek létre. A felszaporodó kórokozók a fogakat körülvevő és tartó szövetek és csontok, összefoglaló nevükön a gyökérhártya (periodontium) gyulladását okozzák, kialakul az úgynevezett periodontitis, avagy a foggyökérhártya-gyulladás. Kezeletlen gyulladás során a csontszövet is elkezd leépülni, mely a fogak meglazulását, kiesését is eredményezheti.
Milyen tényezők hajlamosítanak krónikus foggyökérhártya-gyulladásra?
- Nem megfelelő szájhigiénia
- Antibiotikumok használata
- Hormonális zavarok,
- Stresszhatások
- Allergiás reakciók
- Immunrendszer állapotának változása
- Rendszeres dohányzás
- Cukorbetegség
ParodontoScreen, mirkoflóra vizsgálata
A szájüreg harmóniájának ellenőrzésére, valamint az előforduló rendellenességek diagnosztizálására hatékony megoldást jelent a ParodontoScreen, a kvantitatív valós idejű PCR-analízis technológiája. A vizsgálat során PCR módszerrel azonosítjuk a nyálban / fogkő plakkokban előforduló mikroorganizmusok jelenlétét, és azok pontos mennyiségi előfordulását, így eredményünk bemutatja az egészséges mikroflórától való eltérés pontos mértékét is.
Kórkozók, melyek jelenlétét és mennyiségi előfordulását detektáljuk:
- Actinobacillus actinomycetemcomitans,
- Porphyromonas gingivalis,
- Prevotella intermedia,
- Tannerella forsythensis,
- Treponema denticola.
- Candida albicans
ParodontoScreen előnyei más laboratóriumi vizsgálattal szemben:
- Kis koncentrációban is ki tudja mutatni az adott kórokozó jelenlétét, így korai megnyilvánuláskor is diagnosztizálható a mikrobiom felborult állapota.
- Az anaerob mikroorganizmusok minőségi és mennyiségi összetételéről pontos információval szolgál.
- A pontos mennyiségi adatokból felmérhető a krónikus parodontitis súlyosságának mértéke.
- Lehetővé teszi a személyreszabott terápiát, a megfelelő antimikrobiális terápia kiválasztásának indoklását.
- Terápia során az anaerob mikroorganizmusok mennyiségében és fajösszetételében bekövetkező változások dinamikájának nyomonkövethető.
Referencia
Baker, J. L., Mark Welch, J. L., Kauffman, K. M., McLean, J. S., & He, X. (2023). The oral microbiome: diversity, biogeography and human health. Nature Reviews Microbiology, 1-16.
Nastych, O., Goncharuk-Khomyn, M., Foros, A., Cavalcanti, A., Yavuz, I., & Tsaryk, V. (2020). Comparison of bacterial load parameters in subgingival plaque during peri-implantitis and periodontitis using the RT-PCR method. Acta stomatologica Croatica: International journal of oral sciences and dental medicine, 54(1), 32-43.
Patini, R., Staderini, E., Lajolo, C., Cordaro, M., Gallenzi, P., Lopetuso, L., ... & Franceschi, F. (2018). Relationship between oral microbiota and periodontal disease: a systematic review. European Review for Medical & Pharmacological Sciences, 22(18).
Veseli, E., Staka, G., & Tovani-Palone, M. R. (2023). Evaluation of red-complex bacteria loads in complete denture patients: a pilot study. BDJ open, 9(1), 7.
Az immunológiai memória kialakulása után az adott fémmel való további érintkezés gyulladásos/allergiás tüneteket válthat ki.
A fémérzékenység kivizsgálására kétféle vizsgálati módszert alkalmaznak. Az egyik az epicután bőrteszt (Patch-teszt), a másik a laboratóriumunkban is alkalmazott, vérből elvégezhető Limfocita Transzformációs Teszt (LTT). Az LTT előnye, hogy nem alapul az orvos vizuális megítélésén és egyszerű vérvétellel több klinikailag releváns implantátum fém és más anyagok, valamint azok különböző koncentrációi is tesztelhetők.
GM Labor nyitvatartás
Hétfő-Péntek: 8:00 – 16:00
Szombaton vérvétel nincs
Lelettel kapcsolatosan érdeklődni a:
e-mail címeken lehetséges.
Telefonos elérhetőségeink:
06 1 240-1880 és 06 20 371-9045
Igényes, diszkrét környezet, könnyen megközelíthető helyen.
Laboratóriumi szolgáltatás igényes, diszkrét környezetben, Buda jól megközelíthető részén.
A visszatérő betegek és a magánorvosi praxisok számára kedvezményt biztosítunk.
Rendszeres együttműködés esetén kedvezményes árakat biztosítunk a magánorvosi rendelőknek, praxisközösségeknek - megállapodás alapján.
Amit még rendszeresen keresnek az oldalunkon allergia vizsgálattal kapcsolatban:
Nézze meg a leggyakrabban végzett laborvizsgálat fajtáink bemutatását:
Vissza a ParadontoScreen PCR vizsgálat Budapesten és Veszprémben oldalról a GM Labor főoldalra >