Pajzsmirigy laborvizsgálat
Pajzsmirigy laborvizsgálat áttekintése
A pajzsmirigy a légcső előtt – nyaki tájékon – elhelyezkedő 15-25 gramm tömegű szervünk, amely a létfontosságú hormontermelő endokrin mirigyeink közé tartozik. Elsődleges feladata a jód tartalmú pajzsmirigy hormonok, vagyis a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) termelése, valamint a kálcium anyagcserét befolyásoló kalcitonin szekréciója. A pajzsmirigy szöveti állományába beágyazódó mellékpajzsmirigyek által termelt parathormon – a kalcitonin mellett – a kálcium anyagcsere másik fő szabályozója.
A tiroxin és trijód-tironin hormonok sokrétű szereppel bírnak,
- nélkülözhetetlenek a központi idegrendszer fejlődésében és a megfelelő mentális és kognitív funkciók fenntartásában.
- jelenlétük feltétele a csontok és porcok növekedésnek, továbbá más növekedési faktorok például az IGF1 termelésének.
- befolyásolják a bőr kötőszöveti állományának minőségét, a bőr rugalmasságát és víztartalmát.
- fokozzák a vérkeringést, növelik a szív perc és pulzus térfogatát.
- nélkülözhetetlenek az energiaforgalom szabályozásában, kalorigén hatással bírnak, így növelik a szervezet oxigénfelhasználását, valamint a testhőmérsékletet.
A pajzsmirigy hormonok közül a T3-at tekintjük a biológiailag aktív formának. A T3 mellett keletkező T4 részben a pajzsmirigyben, részben a célsejtekben T3-á konvertálódik, amely átalakuláshoz nélkülözhetetlen a megfelelő szelén bevitel.
A pajzsmirigy hormonok nagyrésze a vérben fehérjéhez kötött, így biológiailag inaktív állapotban fordul elő. Ez megakadályozza a hormonok idő előtti kiválasztását és stabilizálja a hormonszinteket.
A pajzsmirigy hormonok kialakulását pozitívan befolyásolja a hipofízisben keletkező tireotropinfelszabadító hormon (TRH) és az agyalapi mirigyben termelődő tireoidea-stimuláló hormon (TSH). A szérum TRH és TSH szintjének növekedését követően fokozódik a tiroxin és a trijód-tironin elválasztása.
A pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) okai és tünetei
A pajzsmirigy alulműködés hatterében leggyakrabban veleszületett pajzsmirigy diszfunkció, az agyalapi mirigy (hipofízis) nem megfelelő működése, jódhiány, terhesség, valamint autoimmun eredetű pajzsmirigy gyulladás (Hashimoto-tireoiditis) állhatnak.
Hipotireózis esetén jellemző az alap energiaforgalom csökkenése, a szénhidrátok, lipidek és fehérjék anyagcseréjének zavara, hízékonyság, a szívfrekvencia és a vérkeringés lassulás, izomgyengeség, depresszió. A kognitív funkciók, a beszédet is beleértve, jelentősen károsodnak, továbbá a nemi működés, a peteérés/menstruációs ciklus, a spermatogenezis és a libido is megszűnnek. Amennyiben a hipotireózis jódhiányra vezethető vissza, a fokozott TSH termelés hatására a pajzsmirigy megnagyobbodhat (golyva).
A pajzsmirigy alulműködés általában a vérszérum TSH szintjének növekedésével jár.
A pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis) kialakulása és tünetei
A pajzsmirigy túlműködés általában három dologra vezethető vissza:
- Az autoimmun eredetű túlműködés (Graves-Basedow kór) során genetikai és környezeti okok miatt olyan antitestek keletkeznek, amelyek képesek hozzákötődni, ezzel pedig stimulálni a pajzsmirigy TSH receptorait, ezáltal fokozzák a T4 és T3 termelését.
- Pajzsmirigy-adenóma, vagyis a pajzsmirigy sejtek kóros túlszaporodása.
- Az agyalapi mirigy kóros működése.
A hipertireózis jellemző tünetei közé tartozik az energiaforgalom jelentős növekedése (sok evés ellenére a páciensek fogyást tapasztalnak), a szívfrekvencia fokozódása, fokozott verejtékezés, nyugtalanság, idegesség, álmatlanság, kézremegés.
A pajzsmirigy túlműködés általában a szérum TSH szintjének jelentős csökkenésével jár, azon ritka eseteket leszámítva, amikor a TSH túlprodukció a hipertireózis kiváltója.
Laboratóriumunkban elérhető pajzsmirigy laborvizsgálatok
Pajzsmirigy laborvizsgálat - TSH
Pajzsmirigy-serkentő hormon (TSH) szintjének meghatározása
A pajzsmirigy-serkentő hormon (TSH) az hipofizís elülső lebenyében termelődő glikoprotein típusú molekula, amelynek feladata a pajzsmirigy hormontermelésének fokozása.
A tireoid hormonok – így a tiroxin (T3) és a trijód-tironin (T4) – szérumbeli szintjének kis mértékű változásai is már jól detektálható, ellentétes irányú TSH koncentráció változást okoznak. Ebből adódóan, a TSH szint meghatározása a pajzsmirigy diagnosztika első lépése, amellyel információt kaphatunk a központi szabályozó rendszer, továbbá – indirekt módon – a pajzsmirigy tireoid hormontermelését érintő esetleges rendellenességekről.
A TSH magasabb szintje általában pajzsmirigy-alulműködésre (hipotireózis), alacsony szintje pedig pajzsmirigy-túlműködésre (hipertireózis) utalhat.
Pajzsmirigy labor vizsgálat - T4
Szabad tiroxin (fT4) mennyiségének meghatározása
A tiroxin (T4) a pajzsmirigysejtek által termelt hormon, amely a trijód-tironinnal (T3) együtt nélkülözhetetlen a szervezet anyagcseréjének szabályozásában. Ebből adódóan hatással van a szív- és érrendszerre, az ivarszervekre, idegrendszerre, továbbá a csontok anyagcseréjére is. A célsejtekben a T4 biológiailag aktívabb T3 molekulává történő konverziója figyelhető meg.
A tiroxin a szérumban kisebb mennyiségben szabad, nagyobb arányban pedig fehérjéhez kötött, formában van jelen. Az aktív, szabad forma (fT4) mennyiségi mérése hasznos diagnosztikai eszköz, amely – a TSH és fT3 szintek meghatározása mellett – segít az esetleges pajzsmirigy rendellenességek felderítésében, továbbá különböző gyógyszeres kezelések hatékonyságának monitorozásában.
Az fT4 szint csökkenése pajzsmirigy-alulműködésre (hipotireózis), növekedése pedig pajzsmirigy-túlműködésre (hipertireózis) utalhat.
Pajzsmirigy labor vizsgálat - T3
Szabad trijód-tironin (fT3) mennyiségének meghatározása
A trijód-tironin (T3) a pajzsmirigy által termelt egyik legfontosabb anyagcsereszabályozó hormon, amelynek szerepe van többek között az idegrendszer, ivarszervek, továbbá a szív-és érrendszer megfelelő működésében. Biológiai aktivitása sokszorosa a tiroxinénak (T4). A T4-hez hasonlóan TSH hatására szabadul fel a pajzsmirigyből és kerül a véráramba.
A szérumban általában TBG fehérjéhez kötött, inaktív formában van jelen, ezzel együtt a rutin diagnosztikai vizsgálatok során a szabad, aktív trijód-tironin (fT3) forma mérése a releváns. Az így kapott eredmény független a TBG fehérje koncentrációjától és kötőerősségétől, így ennek meghatározására nincs szükség.
Az fT3 szint csökkenése pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis), növekedése pedig pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis) esetén észlelhető.
Pajzsmirigy laborvizsgálat - TPO és Tg
Tireoperoxidáz (TPO), valamint tireoglobulin (Tg) elleni autoantitestek mennyiségének meghatározása
A tireoperoxidáz (TPO) egy pajzsmirigyben jelenlévő enzim, amely nélkülözhetetlen a tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) szintézisében. Működésével elősegíti a sejtek által felvett jód atomok oxidációját, ezáltal azok beépülését a tireoglobulinból (Tg) kialakult MIT és DIT molekulákba, amelyek végső soron a T4 és T3 előanyagai.
A szervezetben betöltött fiziológiás szerepe mellett, a TPO – a tireoglobulinhoz hasonlóan – potenciális autoantigén. A pajzsmirigyet érintő autoimmun folyamatok során (pl.: Hashimoto-tireoiditis) számos esetben figyelhető meg mind a TPO, mind pedig a Tg elleni antitestek megjelenése. Ebből adódóan, a TPO- és Tg-specifikus ellenanyagok mennyiségének meghatározása diagnosztikai jelentőséggel bírhat a pajzsmiriggyel kapcsolatos autoimmun folyamatok vizsgálatakor.
Pajzsmirigy laborvizsgálat - TRAK
TSH-receptor elleni antitest (TRAK) mennyiségi meghatározása
Az agyalapi mirigyből (hipofízis) felszabaduló TSH a pajzsmirigy hormonelválasztásának egyik fő regulátora. Fiziológiás esetben a hipofízisből a vérbe szekretált TSH kapcsolódik a pajzsmirigy sejteket lévő TSH receptorokhoz és fokozza a T4 és T3 kialakulását.
Egyes autoimmun megbetegedésekben (Graves-Basedow kór) olyan antitestek jelenhetnek meg, amelyek képesek a pajzsmirigy sejtek TSH receptoraihoz kapcsolódni és TSH-tól függetlenül, szabályozatlan módon kiváltani a tiroxin és trijód-tironin felszabadulását. Ezek a folyamatok végső soron a pajzsmirigy krónikus túlműködéséhez vezetnek.
Itt bővebben olvashat a pajzsmirigy működésről.
Várakozás nélküli mintavétel!
Időpontfoglalás nem feltétlenül szükséges, de laborunkba érkezés előtt érdemes telefonon vagy e-mailben érdeklődni, tájékozódni a szabad időpontjainkkal kapcsolatosan.
Telefonos időpontfoglalás: 06 1 240-1880 vagy 06 20 371-9045
GM Labor nyitvatartás
Hétfő-Péntek: 8:00 – 16:00
Szombaton vérvétel nincs
Lelettel kapcsolatosan érdeklődni a leletezes@g1labor.hu vagy a bejelentkezes@mikromikomed.hu e-mail címeken lehetséges.
Telefonos elérhetőségeink: 06 1 240-1880 és 06 20 371-9045
Igényes, diszkrét környezet, könnyen megközelíthető helyen.
Laboratóriumi szolgáltatás igényes, diszkrét környezetben, Buda jól megközelíthető részén.
A visszatérő betegek és a magánorvosi praxisok számára kedvezményt biztosítunk.
Rendszeres együttműködés esetén kedvezményes árakat biztosítunk a magánorvosi rendelőknek, praxisközösségeknek - megállapodás alapján.
vagy írjon nekünk a bejelentkezes@mikromikomed.hu e-mail címre.
Nézze meg a leggyakrabban végzett laborvizsgálat területeink bemutatását:
Vissza a Pajzsmirigy laborvizsgálat oldalról a GM Labor főoldalra >