HIV vizsgálat
HIV tájékoztató és a vizsgálati lehetőségek
Mi a HIV?
A HIV (humán immundeficiencia vírus) a Retroviridae családba tartozó retrovírus, amely az emberi immunrendszert támadja meg, legfőképpen a CD4+ T-sejteket – másnéven segítő T-sejtek – amelyek az immunválasz kulcsfontosságú résztvevői. A vírus folyamatosan csökkenti a CD4+ T-sejtek számát, ami az immunrendszer gyengüléséhez vezethet. Kezelés nélkül, a HIV-fertőzés előrehaladtával az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) stádiuma alakulhat ki.
Hogyan terjed a HIV?
A csak emberről emberre, a HIV a fertőzött személy testnedveivel terjed. A vektorok (egy fertőző ágenst hordozó, annak átvitelét megvalósító élőlény) szerepe a fertőzésben kizárható, szúnyogok és más vérszívó rovarok nem terjesztik a fertőzést. A főbb átviteli módok a következők:
- Vér: Vérátömlesztés, szennyezett injekciós tűk használata, vérrel érintkező balesetek.
- Szexuális úton: Védekezés nélküli szexuális érintkezés (vaginális, anális vagy orális szex) fertőzött partnerrel.
- Anyáról gyermekre: Terhesség, szülés vagy szoptatás során az anyáról a gyermekre.
A HIV tünetei
A HIV-fertőzés három fő szakaszra osztható, mindegyik különböző tünetekkel járhat:
- Akut fertőzés: Az első 2-4 hétben influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, mint láz, torokfájás, fejfájás, izomfájdalom, kiütés, nyirokcsomó-duzzanat. Ez az esetek 50-70%-ban jelentkezik. Ebben a szakaszban kiemelkedően magas vírus kópia szám mérhető a perifériás vérben.
- Látens szakasz: Ez az időszak tünetmentes lehet, akár 3-10 évig tarthat. A vírus aktívan szaporodik a nyirokszervekben, de állandó szinten marad a mennyisége a vérplazmában, melynek szintje egyénenként változó. A CD4+ T-sejtek száma folyamatosan csökken az évek előrehaladtával.
- Tünetes HIV-betegség, AIDS stádium: A folyamatos vírus szaporodás következtében az immunrendszer súlyos károsodásához vezet a CD4+ T-sejtek számának csökkenése. Emiatt súlyos, az életet veszélyeztető opportunista fertőzések és tumoros megbetegedések léphetnek fel. Tünetek közé tartozik a súlyos fogyás, krónikus hasmenés, láz, éjszakai izzadás, tartós fáradtság, nyirokcsomó-duzzanat. Antiretrovirális terápia hiányában a várható túlélés 1-1,5 év.
1. ábra. Vírusszám (piros) és a CD4+ T-sejtek számának (kék) változása a vérben a HIV-fertőzés során. forrás:https://hu.wikipedia.org/wiki/HIV
A HIV diagnózisa
A HIV diagnózisa szerológiai (antigén-ellenanyag kapcsolaton alapuló) és nukleinsav-amplifikációs (NAT) módszerrel történik. A diagnózis vér- vagy nyálmintából végzett tesztekkel történik:
- Antitest/antigén teszt: Képes kimutatni a vírus jelenlétét a fertőzés után 2-6 héttel. CE-IVD jelölésű tesztekkel történik a vizsgálat, a legtöbb esetben ELISA vagy CLIA módszer segítségével. Azon tesztek esetében, mely a p24 antigén kimutatása is megtörténik, ott az ablakperiódus 15-20 nap. A csak ellenanyag kimutatáson alapuló tesztek esetén 6 hét az ablakperiódus. A szerológia tesztek HIV-1 és HIV-2 egyidejű kimutatására alkalmasak. Negatív eredmény esetén az expozíciót követő 6 héten túl megerősítő vizsgálat javasolt. Pozitív esetben kötelező a verifikációt elvégezni az erre kijelölt intézményekben.
- Nukleinsav teszt (NAT): A HIV vírus örökítőanyagát (RNS) mutatja ki az eljárás RT-PCR (reverz transzkripciós polimeráz láncreakció) metodika segítségével. A módszer alkalmas a plazmában található pontos RNS kópiaszám kimutatására is, így ez a terápia nyomonkövetésének elengedhetetlen módszere. Emellett diagnosztikai módszerként is használható, és ebben az esetben az ablakperiódus 11 napra csökkenthető. Pozitív esetben kötelező a verifikációt elvégezni az erre kijelölt intézményekben.
- Gyors tesztek: Immunkromatográfiás elven működő tesztek, melyek 20-30 perc alatt eredményt adnak, de megerősítő teszt szükséges pozitív eredmény esetén. Azon tesztek esetében, melyek a p24 antigén kimutatása is megtörténik, ott az ablakperiódus 15-20 nap. A csak ellenanyag kimutatáson alapuló tesztek esetén 6 hét az ablakperiódus. CE-IVD tanúsítvánnyal ellátott tesztek használata ajánlott. Negatív eredmény esetén az expozíciót követő 6 héten túl megerősítő vizsgálat javasolt.
Laborunkban elérhető HIV diagnosztikai vizsgálatok:
Vizsgálat megnevezése
|
Vállalási határidő (munkanap) |
---|---|
HIV szerológiai vizsgálat:
Humán Immundeficiencia Vírus (HIV 1-2) ellenanyag és p24 antigén kimutatása
|
5 munkanap |
HIV szerológiai vizsgálat SÜRGŐS: |
1 napon belül |
Human immundeficiencia vírus (HIV) kópiaszám meghatározás (RT PCR) | 5 munkanap |
Human immundeficiencia vírus (HIV) kópiaszám meghatározás (RT PCR) SÜRGŐS | 1 munkanap |
A vizsgálatok aktuális árait itt találja
Laborunkban a legmodernebb, CE-IVD tanúsítvánnyal ellátott diagnosztikai módszerek érhetőek el, így a garantált a gyors és pontos eredménykiadás. Emellett a teljes körű diszkréció is biztosított, pácienseink gyorsan és kényelmesen jutnak megnyugtató információhoz egészségügyi állapotukkal kapcsolatban. A laborban dolgozó szakemberek 20 éven túlmutató szakmai tapasztalattal rendelkeznek a HIV diagnosztika és verifikálás területén, így teljes körű tájékoztatásban tudják részesíteni az érdeklődő pácienseket akár a vizsgálatot megelőzően, akár segítséget tudnak nyújtani az eredmények értelmezésében.
A HIV kezelése
A kezdetben gyógyíthatatlan, halálos betegség kimenetele az 1995-ben bevezetett, ún. kombinált antiretrovirális terápia (combined antiretroviral treatment – cART) hatására teljesen megváltozott. Megfelelő gyógyszerszedés és ellenőrző vizsgálatok mellett HIV fertőzéssel ugyanolyan hosszú életet lehet élni, mintha egészséges lenne. A kezelésre alkalmazott antiretrovirális terápia (ART) hatásai:
- Vírus szaporodásának gátlása: Csökkenti a vírus mennyiségét a vérben, aminek következtében nő a CD4+ T-sejtek száma és ezáltal az immunrendszer megfelelően tud funkcionálni.
- Egészség megőrzése: Segít megelőzni az AIDS kialakulását és javítja az életminőséget.
- Fertőzés továbbadásának megelőzése: A vírusszint csökkentése minimalizálja a továbbadás kockázatát.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a terápia csak a vírus szaporodását gátolja, emiatt élethosszig tartó gyógyszerszedés szükséges. Ebből következik, hogy a HIV fertőzés nem gyógyítható, csak kezelhető, így a pácienseknek a rendszeres orvosi konzultáció mellett bizonyos időközönkét laborvizsgálaton kell részt venniük. Ezek a vizsgálatok segítenek az orvosnak nyomon követni a vírus aktivitását, a beteg immunrendszerének állapotát, és az esetleges mellékhatások felismerését és kezelését. Íme a legfontosabb rendszeres vizsgálatok listája, amelyekre a GM labor komplex megoldást kínál:
Vírusterhelés (Viral Load) mérése
- Cél: A vérben lévő HIV RNS mennyiségének mérése („kópiaszám” meghatározás).
- Gyakoriság: A diagnózis felállítását követően 2-8 héten belül, majd 3-6 havonta, és a terápia módosítása után 2-4 héten belül.
- Jelentőség: A kezelés hatékonyságának ellenőrzése és a vírus replikációjának felmérése.
- Laborunkban alkalmazott módszer: RT-PCR (Cepheid® GeneXpert®Xpert® HIV-1 Viral Load CE-IVD teszt segítségével)
CD4+ T-sejtszám mérése
- Cél: Az immunrendszer állapotának értékelése.
- Gyakoriság: Kezdetben 3-6 havonta, stabil állapot esetén 6-12 havonta.
- Jelentőség: A beteg immunstátuszának monitorozása és az AIDS kockázatának felmérése.
- Laborunkban alkalmazott módszer: Áramlási citometria
Teljes vérkép és biokémiai vizsgálatok
- Cél: A vérkép és más biokémiai paramétereinek ellenőrzése.
- Gyakoriság: Kezdetben és a terápia megkezdésekor 3 havonta, majd stabil állapot esetén 6-12 havonta.
- Jelentőség: A gyógyszerek mellékhatásainak és a beteg általános egészségi állapotának monitorozása.
Máj- és vesefunkció vizsgálatok
- Cél: A máj- és veseműködés ellenőrzése.
- Gyakoriság: Kezdetben és a terápia megkezdésekor 3 havonta, majd stabil állapot esetén 6-12 havonta.
- Jelentőség: A gyógyszerek toxikus hatásainak felismerése és a szervek egészségének megőrzése.
Lipidprofil és vércukorszint mérése
- Cél: A vérzsírok és a vércukorszint ellenőrzése.
- Gyakoriság: Terápia kezdetén, majd 6-12 havonta.
- Jelentőség: A szív- és érrendszeri betegségek kockázatának felmérése és a gyógyszeres kezelés mellékhatásainak monitorozása.
Szexuális úton terjedő fertőzések (STI) szűrése
- Cél: A szexuális úton terjedő fertőzések felismerése és kezelése.
- Gyakoriság: Évente, vagy ha fennáll a fertőzés kockázata.
- Jelentőség: Az STI-k korai felismerése és kezelése, amelyek súlyosbíthatják a HIV-fertőzés lefolyását.
Tuberkulózis (TBC) szűrés
- Cél: A tuberkulózis fertőzés felismerése.
- Gyakoriság: A diagnózis felállításakor és magas kockázatú egyének esetében évente.
- Jelentőség: A tuberkulózis korai felismerése és kezelése, amely gyakori HIV-fertőzötteknél.
- Laborunkban alkalmazott módszer: IGRA teszt
A GM labor által nyújtott laborszolgáltatások listája HIV terápia nyomonkövetésére
Vizsgálat megnevezése
|
Vállalási határidő (munkanap) |
---|---|
HIV szerológiai vizsgálat: |
5 nap |
HIV szerológiai vizsgálat SÜRGŐS: |
1 napon belül |
Human immundeficiencia vírus (HIV) kópiaszám meghatározás (RT PCR) |
5 nap |
Human immundeficiencia vírus (HIV) kópiaszám meghatározás (RT PCR) SÜRGŐS |
1 nap |
Bővített Nagyrutin csomag |
1 nap |
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) teljeskörű vizsgálata nők számára: |
4 nap |
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) teljeskörű vizsgálata férfiak számára: |
4 nap |
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) szerológiai vizsgálata 3 paraméterre |
3 nap |
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) szerológiai vizsgálata 3 paraméterre SÜRGŐS (HIV + Syphilis + HBsAg (Hepatitis B) vagy HIV + Syphilis + HCV (Hepatitis C) ellenanyagok kimutatása) |
1 napon belül |
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) szerológiai vizsgálata 4 paraméterre: |
5-7 nap |
Szexuális úton terjedő betegségek (STD) szerológiai vizsgálata 5 paraméterre: |
5-7 nap |
Quantiferon TB Gold teszt a Mycobacterium tuberculosis, bovis, caprae és africanum törzsek által okozott fertőzés kimutatására alkalmas (TBC). A vizsgálat vénás vérből történik. |
7 nap |
T-sejt panel: |
1 nap |
A vizsgálatok aktuális árait itt találja
Időpontfoglalás nem feltétlenül szükséges, de laborunkba érkezés előtt érdemes telefonon vagy e-mailben érdeklődni, tájékozódni a szabad időpontjainkkal kapcsolatosan.
Telefonos időpontfoglalás: 06 1 240-1880 vagy 06 20 371-9045
Összefoglalás
A HIV egy súlyos, de kezelhető betegség, amely az immunrendszert támadja meg. Az időben történő diagnózis és a folyamatos antiretrovirális terápia jelentősen javítja a fertőzöttek életminőségét és várható élettartamát. A megelőzés és a rendszeres szűrések kulcsfontosságúak a vírus terjedésének megakadályozásában. A fertőzött személyek esetében alapvető fontosságúak a laborvizsgálatok. A HIV-fertőzöttek terápiájának nyomonkövetése egy összetett folyamat, amely magában foglalja a vírusos terhelés és a CD4+ T-sejtszám rendszeres mérését, a betegek klinikai állapotának ellenőrzését, a gyógyszeres kezeléshez való adherencia felmérését, valamint a mellékhatások és gyógyszerkölcsönhatások kezelését. A rendszeres és alapos nyomonkövetés biztosítja, hogy a betegek a lehető legjobb ellátásban részesüljenek, és hosszú távon fenntartsák egészségüket.
Hivatkozások:
- Az orvosi virológia (Szerkesztő: Dr. Takács Mária, Medicina Könyvkiadó Zrt. 2023.)
- https://hu.wikipedia.org/wiki/HIV
GM Labor nyitvatartás
Hétfő-Péntek: 8:00 – 16:00
Szombaton vérvétel nincs
Lelettel kapcsolatosan érdeklődni a leletezes@g1labor.hu vagy a info@g1labor.hu e-mail címeken lehetséges.
Telefonos elérhetőségeink: 06 1 240-1880 és 06 20 371-9045
Igényes, diszkrét környezet, könnyen megközelíthető helyen.
Laboratóriumi szolgáltatás igényes, diszkrét környezetben, Buda jól megközelíthető részén.
A visszatérő betegek és a magánorvosi praxisok számára kedvezményt biztosítunk.
Rendszeres együttműködés esetén kedvezményes árakat biztosítunk a magánorvosi rendelőknek, praxisközösségeknek - megállapodás alapján.
Nézze meg a leggyakrabban végzett laborvizsgálat fajtáink bemutatását:
- Allergia, ételallergia vizsgálat
- STD szűrés
- Pajzsmirigy laborvizsgálat
- Tumormarker vizsgálat
- Hormonvizsgálat
Vissza a HIV vizsgálat oldalról a GM Labor főoldalra >