Szív és érrendszeri betegségek szűrése
Szív- és érrendszeri betegségek kockázati szűrése
A szív- és érrendszeri, más néven kardiovaszkuláris betegségek (CVD) egy átfogó elnevezés, amelybe minden olyan elváltozás beletartozik, amely a szívet, vagy az ereket érinti. Ezek közé tartoznak többek között a koszorúér-betegségek (például angina, szívroham), szívelégtelenség, sztrók, magas vérnyomás betegség, reumás szívbetegség, szívbillentyű rendellenességek, tromboembólia, valamint a vénás trombózis is. A fent felsorolt elváltozások a vezető haláloknak számítanak világszerte. Becslések szerint a kardiovaszkuláris betegségek évente 17,9 millió emberéletet követelnek, Magyarországon - a KSH adatai szerint - 2019-ben a halálozások 49%-át, 64 ezer halálesetet okoztak.
A kardiovaszkuláris betegségek hátterében álló folyamatok
A szív- és érrendszeri betegségek hatterében álló kóroki tényezők a betegség típusától függően változnak. Minden kétséget kizáróan, a vezető helyen a nem megfelelő táplálkozás áll, amely a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozások 53%-ához kapcsolódhat. A koszorúér-betegség, a sztrók és a perifériás artériás-betegség egyik fő kiváltó oka az érelmeszesedés. Az érelmeszesedés során az érfalba lerakodó koleszterin és a lokális, krónikus gyulladás az érfal rugalmasságának csökkenését és az erek beszűkülését okozhatja. Az érelmeszesedés kialakulásának hátterében álló folyamatok nem teljesen ismertek, ennek ellenére megkérdőjelezhetetlen, hogy szerepet játszik benne a helytelen táplálkozás, a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, a dohányzás, a cukorbetegség, a mozgáshiány, az elhízás, továbbá a túlzott alkoholfogyasztás. A fent leírtakat erősíti meg, hogy a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozások hozzávetőleg 13%-áért a magas vérnyomás felelős, míg a dohányzás 9%-áért, a cukorbetegség 6%-áért, a mozgáshiány szintén 6%-áért, az elhízás pedig 5%-áért. A kezeletlen torokgyulladást szintén megnöveli a CAD – ebben az esetben a reumás láz – kialakulásának valószínűségét.
Megelőzhetőek-e a szív- és érrendszeri betegségek?
A kardiovaszkuláris betegségek esetén a legfontosabb a megelőzés, vagy – amennyiben a betegség már manifesztálódott – a korai felismerés. Mindenképpen jó hír, hogy az érrendszeri problémák nagy része megelőzhető. A legfontosabb lépés minden esetben a kockázati tényezők javítása/mérséklése az alábbiak révén: egészséges táplálkozás, testmozgás, dohányzás mentes életmód és az alkoholfogyasztás visszaszorítása, továbbá a cukorbetegség és magasvérnyomás megfelelő kezelése.
A szűrésrnél használt laborvizsgálatok áttekintése
A szív- és érrendszeri betegségek gyógyítása során nélkülözhetetlen a magas kockázatú személyek időben történő azonosítása, majd az orvos által előírt kezelés betartása. Laboratóriumunkban több olyan paraméter is elérhető, amelyek segítenek a kardiovaszkuláris elváltozások korai felismerésében.
Fontos, hogy kardiovaszkuláris betegség gyanúja esetén a vizsgálatok során kapott eredmények értékelése és az esetleges kezelés megállapítása szakorvosi feladat.
- Vérkép (vörösvérsejt, fehérvérsejt, trombocita, retikulocita, hemoglobin, stb.): a vérképző rendszer általános állapotának feltérképezése céljából.
- Ultraszenzitív (hs)-CRP: segít felismerni az érrendszer alacsony intenzitású gyulladását, amely a kezdődő érelmeszesedés egyik velejárója lehet.
- LDH; CK; CK-MB; Troponin T: az esetleges szívizomkárosodás felismerését segítő markerek.
- Karbamid; Kreatinin; Cisztatin C; Általános vizelet és üledék: a vesefunkció megismerését szolgáló vizsgálatok.
- Koleszterin; HDL-koleszterin; LDL-koleszterin; Triglicerid: tájékoztatást adnak a szervezet vérzsír paramétereiről. Fontos, hogy a magas LDL-koleszterin szint növeli az érelmeszesedés kockázatát.
- Vércukor; inzulin: szív- és érrendszeri panaszok hátterében gyakran a cukorbetegség áll. A vércukor és inzulin szint mérése tájékoztat minket a szervezet szénhidrát-anyagcsere állapotáról.
- D-dimer: vérrög képződésre utaló tünetek megjelenésekor – magas kockázati besorolással rendelkező személyek esetén – tájékoztatás ad a rögképződés mértékéről.
- NT-proBNP: a szívelégtelenség kimutatására szolgáló marker.
- Leiden-mutáció; MTHFR mutáció; homocisztein: segíthetik a trombózisra való hajlam megállapítását.
Várakozás nélküli mintavétel!
Időpontfoglalás nem feltétlenül szükséges, de laborunkba érkezés előtt érdemes telefonon vagy e-mailben érdeklődni, tájékozódni a szabad időpontjainkkal kapcsolatosan.
Telefonos időpontfoglalás: 06 1 240-1880 vagy 06 20 371-9045
GM Labor nyitvatartás
Hétfő-Péntek: 8:00 – 16:00
Szombaton vérvétel nincs
Lelettel kapcsolatosan érdeklődni a leletezes@g1labor.hu vagy a bejelentkezes@mikromikomed.hu e-mail címeken lehetséges.
Telefonos elérhetőségeink: 06 1 240-1880 és 06 20 371-9045
Igényes, diszkrét környezet, könnyen megközelíthető helyen.
Laboratóriumi szolgáltatás igényes, diszkrét környezetben, Buda jól megközelíthető részén.
A visszatérő betegek és a magánorvosi praxisok számára kedvezményt biztosítunk.
Rendszeres együttműködés esetén kedvezményes árakat biztosítunk a magánorvosi rendelőknek, praxisközösségeknek - megállapodás alapján.
Nézze meg a leggyakrabban végzett laborvizsgálat fajtáink bemutatását:
Vissza a Szív és érrendszeri betegség szűrés oldalról a GM Labor főoldalra >